Zawał serca czy udar to wywołana niedokrwieniem martwica tkanek. W zależności od tego, czy niedokrwienie komórek wystąpi w sercu czy w mózgu mówimy o zawale serca lub udarze niedokrwiennym mózgu. Możemy wyróżnić również zawał płuca.

Do niedokrwienia komórek serca dochodzi najczęściej przez zablokowanie tętnicy doprowadzającej do niego krew. Gdy komórki serca lub mózgu nie otrzymują transportowanego wraz z krwią powietrza, umierają. Im dłużej tętnica jest zablokowana, tym większa część narządu obumiera. Wśród kardiologów funkcjonuje powiedzenie „czas to mięsień” które oznacza, że im szybciej odblokujemy tętnicę, tym większa część mięśnia sercowego zostanie uratowana. Oznacza to również, że im dłużej czekamy na pomoc tym większa część serca bezpowrotnie umiera.

Z tych powodów szybkie rozpoznanie objawów zawału serca lub udaru mózgu i zastosowanie prawidłowego leczenia jest niezwykle istotne. Wszelka zwłoka po stronie chorego, czy później lekarza prowadzi do nieodwracalnych zmian w naszym w organiźmie, łącznie ze śmiercią lub trwałym inwalidztwem. „Złota godzina” oznacza, że wdrożenie leczenia w ciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów zawału serca daje największe szanse zapanowania nad chorobą.

Lekceważenie objawów zawału serca lub udaru mózgu należy do jednych z najpoważniejszych w skutkach błędów popełnianych przez lekarzy, w takim przypadku należy Ci się odszkodowanie!

Będąc klientem Aeger znajdziesz się pod pełną opieką doświadczonych prawników oraz lekarzy.

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim co konieczne żebyś otrzymał godziwe odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Zawał serca objawia się zazwyczaj rozlanym bólem w okolicy mostka. Ból może obejmować również szyję, rękę lub barki. W niektórych przypadkach (najczęściej u kobiet) ból przy zawale serca obejmuje tylko brzuch i jest połączony z nudnościami i wymiotami. Czasem bólu nie ma wcale, zamiast tego (lub obok niego) występują zawroty głowy, omdlenia czy zimne poty.

Jeżeli wystąpiły u Ciebie te objawy i opisałeś je lekarzowi, powinien on jak najszybciej zlecić badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Do badań tych należą: badania krwi (morfologia, markery uszkodzenia serca takie jak troponina), elektrokardiogram, a w szczególnych przypadkach także koronarografia.

Pamiętaj!

Jeśli lekarz nie zlecił powyższych badań, mimo wystąpienia objawów charakterystycznych dla zawału serca, który faktyczne przebyłeś, możesz mieć podstawę do odszkodowania z tytułu błędnej diagnozy.

Udar mózgu dzielimy na niedokrwienny (gdy do danej części mózgu nie dociera krew) oraz krwotoczny (gdy krew w sposób niekontrolowany wylewa się do mózgu). Ma różne objawy, w zależności od tego która część mózgu została uszkodzona. Przykładowymi symptomami są: najsilniejszy ból głowy w Twoim życiu, zaburzenia widzenia w jednym oku, bełkotliwa mowa, drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, problemy z poruszaniem się, utrata przytomności.

Lekarz, zaalarmowany powyższymi objawami, powinien zlecić tomografię komputerową. Pamiętaj: nie przeprowadzenie badań w celu wykluczenia udaru, bądź brak opowiedniego leczenia, w przypadku wystąpienia udaru mózgu, może stanowić dla Ciebie podstawę ubiegania się o odszkodowanie.

Jesteśmy dla Ciebie

Po to by

To co skomplikowane stawało się proste

Wciąż nie jesteś pewien? Sprawdź nasze WYNIKI lub dowiedz się więcej O NAS

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Wysłanie formularza nie jest równoznaczne z zawarciem umowy ani udzieleniem pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.