W Polsce pracuje na czarno nawet 27% zatrudnionych. Wypadki nie wybierają tylko osób z podpisaną umową, mogą się zdarzyć każdemu. Biorąc pod uwagę, że rocznie wydarza się w Polsce około 88 tysięcy wypadków przy pracy (zarejestrowanych), to jedna czwarta tej sumy powinna dotyczyć statystycznie wypadków przy pracy na czarno, czyli będzie to jakieś 22 tysiące osób. Nie dziwi więc powszechność pytania, co zrobić gdy wypadek wydarzył się przy pracy na czarno.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że praca na czarno to dalej praca. W momencie podjęcia faktycznych czynności które są elementem danej pracy, między nami a pracodawcą zawiązuje się normalny stosunek pracy. Co to oznacza? Oznacza to, że mimo iż pracujemy bez umowy, to przysługują nam takie same prawa (i obowiązki) jak pracownikowi z umową. Nabywamy prawo do płacy, urlopu, a także do ubezpieczenia zdrowotnego i wypadkowego przez ZUS. Ba! Jeśli zaczniemy pracować na czarno na budowie, to od momentu podniesienia pierwszej cegły jesteśmy ubezpieczeni przez ZUS.

Jeśli ulegniemy wypadkowi w pracy na czarno możemy domagać się odszkodowania i świadczeń od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego, należy pamiętać, że pracodawca również odpowiada za wypadek przy pracy do którego doszło wskutek jego zawinienia.

Na tym tle rysuje się ciekawe pytanie: co zrobić, jeśli pracodawca nie chce sporządzić obowiązkowego protokołu z wypadku, ponieważ zatrudniał nas nielegalnie i nie chce narażać się, na konieczność zapłaty za nas zaległych składek i podatków? Problem polega na tym, że ZUS nie może wypłacić nam należnych świadczeń, jeśli nie ma protokołu powypadkowego. A czy w takim razie pomoże nam skierowanie sprawy do sądu?

Z takim problemem musiał zmierzyć się Sąd Najwyższy w swojej uchwale z dnia 11 lutego, 2014 roku (Sygn. akt I UZP 4/13).

Chodziło tutaj konkretnie o pytanie, czy w postępowaniu odwoławczym od decyzji ZUSu sąd powszechny, ma prawo do badania, czy doszło do wypadku przy pracy, jeśli nie sporządzono protokołu powypadkowego.

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest logiczna i musi istnieć jakiś sposób na ukrócenie działań krnąbrnego pracodawcy, który nie wywiązuje się ze swojego obowiązku sporządzenia protokołu. Ale w Polsce nic nie jest oczywiste. Jeszcze w 2010 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi (Sygn. akt III  AUa  278/10) stwierdził, że najpierw należy złożyć sprawę przeciwko pracodawcy o ustalenie, czy doszło do wypadku przy pracy. Rozwiązanie to wydaje się o tyle chybione, ze wszyscy wiemy jak długo potrafią się toczyć sprawy w naszym systemie sądownictwa. Ofiara wypadku przy pracy często nie ma możliwości (czasu, pieniędzy, wiedzy, czy wreszcie zdrowia) żeby „bawić się” w zakładanie kilku spraw sądowych.

Całe szczęście Sąd Najwyższy stanął na zdroworozsądkowym stanowisku, że

„w postępowaniu prowadzonym na skutek odwołania od decyzji organu rentowego odmawiającej przyznania prawa do 2 jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z powodu nieprzedstawienia przez ubezpieczonego protokołu powypadkowego sąd ubezpieczeń społecznych jest uprawniony do dokonywania oceny, czy dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy”

 

Pamiętajmy, że jeśli wypadek wydarzył się w pracy na czarno i pracodawca nie chce sporządzić protokołu z wypadku, droga sądowa jest jedynym sposobem na uzyskanie należnych świadczeń. Podsumujmy kroki które należy wtedy podjąć:

– złożyć wniosek do ZUSu o wypłatę odszkodowania i świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. ZUS będzie musiał odmówić.

– złożyć odwołanie do ZUSu od jego decyzji. ZUS ponownie będzie musiał odmówić.

– złożyć odwołanie do Sądu Ubezpieczeń Społecznych. Dopiero ten Sąd będzie mógł zbadać, czy doszło do wypadku przy pracy i przyznać nam należne świadczenia.

Pracodawca także odpowiada za wypadki do których doszło z jego winy i mu także możemy, a nawet powinniśmy założyć osobną sprawę do sądu.

Problem pracy na czarno jest duży. Nie jest to miejsce na omówienie jego społecznych i ekonomicznych skutków. Pamiętajmy jednak, że pracodawca zatrudniający pracownika na czarno nie może czuć się bardziej uprzywilejowany względem innych pracodawców i nie dopełniać ciążących na nim obowiązków.

Miałeś wypadek w pracy na czarno i nie wiesz jak walczyć o zadośćuczynienie? Nic prostszego. Sprawdź nasze WYNIKI, wypełnij formularz i dołącz do ponad 250 osób którym pomogliśmy!

Więcej w związku z prawem pracy przeczytasz w:
Nowelizacja kodeksu pracy 2016

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

    CategoryWypadki

    © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

    Wykonanie i analityka Seolo

    Kancelaria Prawna Aeger Kraków

    ZNAJDŹ NAS NA: