niewydolność nerek

Niewydolność nerek jest powszechnie niediagnozowana i nieleczona, a wykrywana jest w stadium, gdy uratować życie mogą już tylko dializy albo przeszczep. Czy tak musi być? Przecież badania są szybkie i łatwe. Wystarczy każdego roku poddawać się ogólnej analizie moczu i oznaczać stężenie kreatyniny w surowicy krwi z wyliczeniem wskaźnika eGFR.

80 tys. Polaków rocznie umiera przez zbyt późno wykrytą chorobę nerek!

Poznaj szokujące liczby:

  • 4,5 mln osób w Polsce cierpi na choroby nerek,
  • 90% z nich żyje w nieświadomości i się nie leczy,
  • 95% osób z PChN (Przewlekła Choroba Nerek) umiera przedwcześnie,
  • wśród tych nielicznych, u których zdiagnozowano chorobę, jedynym leczeniem, na które nie jest za późno, są regularne dializy i przeszczep nerki,
  • 20 tys. osób rocznie jest regularnie dializowanych,
  • tylko 5% z osób dializowanych otrzymuje ratujący życie przeszczep nerki.

Chorych na niewydolność nerek przybywa. Jakie są czynniki ryzyka?

  • Cukrzyca,
  • Nadciśnienie,
  • Choroby serca, zawał, udar,
  • Nadużywanie środków przeciwbólowych, leków,
  • Otyłość,
  • Palenie papierosów,
  • Choroby nerek w rodzinie,
  • Niska waga urodzeniowa,
  • Wiek (osoby po 60. roku życia są bardziej narażone na zachorowanie),
  • Stany zapalne (długotrwale utrzymujące się),
  • Kontrast stosowany w badaniach obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) – może wywołać ostre uszkodzenie nerek.

Dlaczego tak ważna jest wczesna diagnoza niewydolności nerek?

Choroba nerek określana jest jako „cichy i podstępny zabójca”. Rozwija się bezobjawowo latami, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe jest już za późno na skuteczne leczenie. Nerki są zniszczone, a organizm zatruty toksynami, których nerki nie są już w stanie filtrować. Na corocznym Światowym Dniu Nerek – obchodzonym w marcu, podobnie jak na konferencjach przygotowywanych przez Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, czy na wydarzeniach organizowanych przez Ogólnopolskie Stowarzyszenia Osób Dializowanych – zawsze apeluje się o to samo – trzeba zwiększyć wykrywalność chorób nerek na ich wczesnym stadium, gdy pacjent ma jeszcze szanse na długie, zdrowe i normalne życie.
Przewlekłej choroby nerek nie da się wyleczyć, można jednak skutecznie zahamować jej rozwój. Jest to możliwe dzięki leczeniu chorób współistniejących. Dotyczy to zwłaszcza nadciśnienia i miażdżycy. Choroby te, jeśli są nieleczone, bardzo przyśpieszają dalsze uszkodzenie nerek. Niewydolność nerek może być też pierwotną przyczyną wystąpienia nadciśnienia.

jak wykryć niewydolność nerek

Jak wykryć niewydolność nerek?

Zaleca się kontrolne wykonywanie raz w roku ogólnych badań moczu oraz oznaczanie poziomu kreatyniny. U osób należących do grupy ryzyka badania te powinny być wykonywane nie rzadziej niż, co roku.

O uszkodzeniu nerek świadczą:

  • w badaniu moczu – białkomocz lub krwiomocz, mikroalbuminaria,
  • w badaniu kreatyniny we krwi – nieprawidłowy wskaźnik eGFR,
  • zmiany w badaniach obrazowych, np. torbiele nerek w USG.

Skierowanie na takie podstawowe badania powinien wydać lekarz rodzinny, zwłaszcza gdy na podstawie wywiadu zakwalifikuje nas do grupy zwiększonego ryzyka. Jednak do wykonania badania moczu czy krwi nie jest potrzebne skierowanie, są to badanie niedrogie. Jeśli otrzymane wyniki odbiegają od normy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem dalszej diagnostyki.

Zaleca się wykonanie kontrolnego badania poziomu kreatyniny u osób z grupy ryzyka, u których wykonano badanie obrazowe z podaniem kontrastu. Poziom kreatyniny należy zbadać w 2-3 dni po podaniu kontrastu, jeśli wynik będzie niewłaściwy należy dalej kontrolować funkcje nerek i wykluczyć wystąpienie ostrego ich uszkodzenie.

Co to jest wskaźnik eGFR w badaniu poziomu kreatyniny?

Wielkość przesączania kłębuszkowego (czyli eGFR) oblicza się z odpowiednich wzorów na podstawie wyniku stężenia kreatyniny w surowicy krwi, uwzględniając masę ciała, wiek i płeć. Prawidłowe GFR wynosi powyżej 90 mililitrów/minutę, wskaźnik poniżej 60 mililitrów/minutę świadczy o przewlekłej niewydolności nerek. Wysokość tego wskaźnika pomaga określić stadium zaawansowania choroby. Kalkulator poziomu GFR znajduje się na: http://nefrologia.mp.pl/diagnostyka/gfr.html

Uszczerbek na zdrowiu spowodowany uszkodzeniem lub utratą nerki

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania zawiera tabelę przy pomocy której ustala się wysokość uszczerbku.

  • 10-25% przy uszkodzeniu jednej lub obu nerek powodujące upośledzenie ich funkcji,
  • 35% utrata jednej nerki przy drugiej zdrowej i prawidłowo działającej,
  • 40-75% utrata jednej nerki przy upośledzeniu funkcjonowania drugiej nerki.

Należy pamiętać, że trwająca latami przewlekła niewydolność nerek prowadzi do degradacji również innych narządów wewnętrznych.

Odpowiedzialność odszkodowawcza służby zdrowia za zbyt późne wykrycie niewydolności nerek

Rozpoznanie niewydolności nerek na wczesnym etapie umożliwia zahamowanie rozwoju choroby i normalne życie. U większości chorych PChN wykrywana jest w stadium, gdy pacjenci są już skazani na dializy. Przyczyna takiego stanu jest jedna – zaniedbania na poziomie podstawowej diagnostyki. Wystarczy raz w roku zrobić badanie moczu i kreatyniny, aby wykryć pierwsze sygnały świadczące o uszkodzeniu funkcji nerek. Są to badania zupełnie nieinwazyjne. Ich wykonanie może uratować życie wszystkim osobom chorym, którym grozi przedwczesna śmierć spowodowana niewydolnością nerek. Jeśli pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu, powinien mieć wykonywane te podstawowe badania, zwłaszcza jeśli należy do grupy ryzyka – a ta jest dość szeroka. Wiadomo, że choroby nerek dotyczą dziś około 12% Polaków, więc ryzyka tego nie należy bagatelizować.

Jeśli zatem do wykrycia uszkodzenia nerek dochodzi na takim etapie zaawansowania choroby, kiedy na skuteczne leczenie jest już za późno, należy się zastanowić nad odpowiedzialnością za zaniedbania we wcześniejszej diagnostyce.

Sprawy sądowe o odszkodowanie i zadośćuczynienie

Sprawy sądowe związane z odpowiedzialnością za utratę nerki często dotyczą też błędów związanych z nierozpoznaniem, bądź niewłaściwym rozpoznaniem zmian nowotworowych.

Odszkodowania za błędy medyczne skutkujące usunięciem nerki są coraz wyższe, w 2014 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził zadośćuczynienie w kwocie 300 tys. złotych. Na podstawie wyroku niemieckiego sądu z marca 2017, Ivan Klasnic były piłkarz reprezentacji Chorwacji, dostanie 100 tysięcy euro odszkodowania od lekarzy klubu Werderu Brema, którzy, zdaniem Sądu, powinni wykryć wcześniej nieprawidłowe funkcjonowanie nerki piłkarza. Ich błąd spowodował, że 37-letniemu dziś sportowcowi dwukrotnie przeszczepiono narząd. Po drugim przeszczepie piłkarz wrócił do gry, niestety w 2016 jego problemy ze zdrowiem powróciły i aktualnie po raz trzeci został on zakwalifikowany do przeszczepu. Lekarze poza zapłatą zadośćuczynienie będą musieli pokryć koszty leczenia.
Więcej na temat odszkodowań za błędy medyczne przeczytasz w artykule: 5 mln zł odszkodowania za błąd medyczny!

Na wysokość odszkodowania bardzo istotnie wpływa to, czy błąd dotyczy obu nerek czy tylko jednej. Można dobrze funkcjonować z jedną nerką, pod warunkiem że jest w pełni sprawna. Choroby przewlekłe dotyczą zwykle obu nerek. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia upośledzenia funkcji nerki.

Nierozpoznana przewlekła niewydolność nerek narusza prawa pacjenta do rzetelnej informacji o stanie zdrowia.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

    © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

    Wykonanie i analityka Seolo

    Kancelaria Prawna Aeger Kraków

    ZNAJDŹ NAS NA: