PZU, Warta, Aviva, Axa Direct, Liberty Direct, LINK4, Allianz, Uniqa, Gothaer – ubezpieczycieli jest wielu, podobnie jak wiele jest rodzajów zdarzeń skutkujących odpowiedzialnością odszkodowawczą, mogą to być wypadki komunikacyjne, wypadki w miejscu publicznym, wypadki przy pracy, wypadki w rolnictwie itd.

Sprawdź także:
Firmy odzyskujące odszkodowania i zobacz na co zwrócić szczególną uwagę!

Całe szczęście, mimo tego całego zamieszania, pisząc pismo o odszkodowanie w każdym z tych wypadków, wystarczy trzymać się kilku zasad, które zdecydowanie ułatwią nam uzyskanie ubezpieczenia. A na samym dole czeka przydatny wzór.

 1. Po pierwsze należy opisać dokładnie miejsce i okoliczności wypadku. Jeśli był to wypadek komunikacyjny, podać markę i nr rejestracyjny pojazdu, osoby uczestniczące w zdarzeniu, dane sprawcy wypadku (w tym ewentualną sygnaturę akt sprawy prowadzonej przeciwko tej osobie), opisać panujące warunki pogodowe, komunikacyjne oraz jak to się stało, że do wypadku doszło. Ważne jest by jak najlepiej udokumentować okoliczności wypadku i mieć ewentualnych świadków, ale to już temat na osobny wpis.
 2. Drugim krokiem jest medyczny opis doznanych obrażeń, oraz sposób leczenia. To zadanie jest już trudniejsze, dobrze jest wzorować się na dokumentacji medycznej, którą następnie należy załączyć do wniosku.
 3. Następnie powinniśmy opisać, jakie są skutki powypadkowe zdarzenia. Inaczej mówiąc jak zmieniło się nasze życie po wypadku, jakie wywołał skutki zdrowotne, psychiczne i finansowe. Czy konieczna była (nadal jest) opieka osób trzecich itd. Tutaj również należy opisać wpływ wypadku na wykonywaną przez nas pracę (szanse na awans), hobby, sport itp.
 4. Na koniec czeka nas najtrudniejsze zadanie. Jest to dokładne opisanie kwoty odszkodowanie, zadośćuczynienia i renty których się domagamy. Odszkodowanie ma pokrywać koszty które musieliśmy ponieść w związku z wypadkiem – należy szczegółowo podać ile zapłaciliśmy za leki, rehabilitację, zabiegi, opiekę osób trzecich, przystosowanie mieszkania, transport, a także wysokość utraconych zarobków itd.). Zadośćuczynienie ma na celu zrekompensować nasze cierpienia fizyczne i psychiczne związane w wypadkiem. Renta ma służyć wyrównaniu naszego dochodu osiąganego po wypadku do wynagrodzenia które otrzymywaliśmy przed wypadkiem oraz pozwalać na ewentualne dalsze leczenie.
 5. Na koniec powinniśmy załączyć do wniosku: dokumentację medyczną, faktury i rachunki potwierdzające poniesione koszty, zestawienie wypłat od pracodawcy itd.

Jak widać na powyższym przykładzie, kroki które należy podjąć by otrzymać odszkodowanie nie są żadną tajemnicą. Problemem może być jednak sporządzenie wszystkiego samodzielnie na tyle profesjonalnie, by maksymalnie przyśpieszyć załatwienie naszej sprawy i zwiększyć kwotę wypłaconego odszkodowania. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel i tak będzie prawdopodobnie próbował zaniżyć przysługujące nam odszkodowanie i zapewne nie obejdzie się bez odwołania czy ewentualnego skierowania sprawy do sądu. Dlatego też, tak ważne jest, by już na etapie sporządzania wniosku o odszkodowanie skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników.

Już sam udział kancelarii odszkodowawczej w przygotowaniu pisma o odszkodowanie, znacząco zwiększa kwoty przyznawane przez ubezpieczycieli.

Na koniec zamieszczam link do wzoru pisma które dostępne jest na stronie Rzecznika Ubezpieczonych, a które jest jednym z najlepszych, jakie można znaleźć w Internecie.

Wzór pisma o odszkodowanie: http://rzu.gov.pl/files/wzory_16.doc

Nie lubisz załatwiać formalności i chcesz przekonać się w jaki sposób Tobie możemy pomóc uzyskać naprawdę wysokie odszkodowanie? Nic prostszego. Sprawdź nasze WYNIKI, wypełnij formularz i dołącz do ponad 250 osób którym pomogliśmy!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

  [recaptcha]

  Przetwarzanie danych

  Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

  CategoryPozostałe, Wypadki

  © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

  Wykonanie i analityka Seolo

  Kancelaria Prawna Aeger Kraków

  ZNAJDŹ NAS NA: