Pytania dotyczące uszczerbku na zdrowiu dotyczą najczęściej problemu wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego. Uszczerbek na zdrowiu jest także jednym z podstawowych pojęć w sprawach dotyczących odszkodowania z ZUSu, prywatnych polis ubezpieczeniowych NNW, chorobowych, wypadków przy pracy i innych.
Co to jest uszczerbek na zdrowiu?
Terminologia
Uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu (może to być uszkodzenie narządu ciała, utrata kończyny, rozstrój zdrowia).
Ale przecież, jeśli zatniemy się podczas golenia, albo stłuczemy kolano to także kwalifikuje się do pojęcia uszczerbku, choć wszyscy zdroworozsądkowo wiemy, że nie przysługuje nam za to odszkodowanie.
Dlatego też w ubezpieczeniach można spotkać się z następującymi rodzajami uszczerbku na zdrowiu: uszczerbek na zdrowiu, trwały uszczerbek na zdrowiu, stały uszczerbek na zdrowiu, długotrwały uszczerbek na zdrowiu.
Polskie ustawodawstwo, przy wypadkach przy pracy, posługuje się jedynie pojęciami stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu.
Stały uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu, nierokujące poprawy.
Długotrwały uszczerbek na zdrowiu to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy, mogące ulec poprawie.
Trwały uszczerbek na zdrowiu jest terminem stosowanym przez ubezpieczycieli w Polsce. Każdy ubezpieczyciel (w tym ZUS) ma swoją definicję trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz swoje tabele określające „procentową wartość” danego uszczerbku na zdrowiu. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, ubezpieczyciele posługują się pojęciem trwałego inwalidztwa.
Można przyjąć że stały i trwały uszczerbek na zdrowiu są synonimami.
„Zwykły” uszczerbek na zdrowiu to uszczerbek który nie musi mieć stałego czy długotrwałego charakteru. Będą to najróżniejsze złamania, skręcenia, zwichnięcia, rozcięcia, stłuczenia, wstrząśnienia mózgu itd. Mimo, że te urazy mogą (nie muszą) ulegać całkowitemu wyleczeniu, będzie nam należeć się za nie odszkodowanie, jeśli przewidują to warunki naszego ubezpieczenia.
Wysokość uszczerbku na zdrowiu
Wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu jest określana według tabel trwałego uszczerbku na zdrowiu lub tabel trwałego inwalidztwa. Nasz tekst dotyczący TABEL USZCZERBKU NA ZDROWIU można znaleźć tutaj: https://aeger.pl/wysokosc-procentu-uszczerbku-na-zdrowiu-poradnik/
Co należy mi się w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu?
Roszczenia związane z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu to odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta.
Odszkodowanie
Rekompensuje poniesione straty materialne, Warunkiem jego uzyskania jest udowodnienie wysokości poniesionych kosztów. Należy na bieżąco dokumentować ponoszone wydatki, zbierać rachunki, faktury, prowadzić zeszyt kosztów
Renta
przysługuje gdy zwiększyły się stałe koszty (związane z leczeniem, opieką), bądź też zmniejszyły się możliwości zarobkowe Poszkodowanego. Jej wyliczenie opiera się na porównaniu sytuacji materialnej przed i po wypadku.
Zadośćuczynienie
Rekompensuje straty niematerialne: ból i cierpienie, powinno być adekwatne do doznanego uszczerbku na zdrowiu. Kwotowo jest to zwykle najwyższe z przyznawanych świadczeń, coraz częściej sięgające setek tysięcy złotych i zbliżające się do standardów zachodu.
Jeśli nie jesteś pewien czy należy Ci się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu albo nie wiesz lub nie masz możliwości by go dochodzić od ubezpieczyciela czy w sądzie, skontaktuj się z nami – wstępna analiza sprawy jest bezpłatna.
Sprawdź również o jaką wysokość zadośćuczynienie możesz się starać, czytając nasz artykuł:
Wysokość zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu
ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY
Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.