Wynagrodzenie minimalne pracowników delegowanych
Czy należy Ci się wyrównanie?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Trybunał) wydał interesujący wyrok w sprawie przeciwko polskiej firmie (ale za polskimi pracownikami).
Sprawa toczyła się między Sähköalojen ammattiliitto ry przeciwko Elektrobudowie Spółce Akcyjnej i zawiera bardzo ciekawe prawnicze rozważania, które jednak pozwolimy sobie w tym miejscu pominąć. Sprawa sprowadzała się do następującego stanu faktycznego
Elektrobudowa S.A. (ESA) włączyła się w projekt który wymagał realizacji za granicą (tak, polskie firmy też czasem inwestują za granicą). W danym przypadku firma utworzyła nawet swoją filię w Finlandii. Do pracy w tym kraju ESA wysłała swoich polskich pracowników. Dla polskiej firmy było oczywiste, że skoro pracownik jest zatrudniony w Polskiej firmie to powinien otrzymywać „polskie” zarobki. Dlaczego jednak pracownik z Polski, który wykonuje w Finlandii pracę wymagającą specjalistycznej wiedzy i umiejętności ma otrzymywać pensję mniejszą niż finlandzka „konserwatorka powierzchni płaskich”?
Pracownicy ESA stwierdzili, że coś jest nie tak i postanowili walczyć, by ich wynagrodzenie odpowiadało przynajmniej wynagrodzeniu minimalnemu gwarantowanemu przez Finalndię.
Wygrali
Trybunał w sprawie odszkodowania za pracę za granicą orzekł, że:
niezależnie od prawa właściwego dla stosunku pracy kwestie dotyczące minimalnej stawki płac w jej rozumieniu są regulowane przez przepisy państwa członkowskiego, na terytorium którego pracownicy są delegowani do celów wykonywania pracy.
Przekładając ten wyrok na język „ludzki” chodzi o to, że jeśli jesteś pracownikiem delegowanym to, jeśli kraj w którym pracujesz przewiduje płacę minimalną (lub jest ona przewidziana zbiorowymi układami pracy dla danego obszaru lub zawodu), należy Ci się przynajmniej ta płaca minimalna.
Wyrok Trybunału oznacza również, że masz prawo do wyrównania swojego wynagrodzenia wstecz. W prawie Polskim można żądać wyrównania pensji do 3 lat wstecz, w innych krajach może to być okres krótszy lub dłuższy.
Potrzebujesz pomocy w podobnej sprawie? Nasza kancelaria specjalizuje się w tym temacie. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz.
Więcej w związku z prawem pracy przeczytasz w:
Nowelizacja kodeksu pracy 2016
ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY
Wypełnij formularz, a otrzymasz darmowe analizę Twojej sprawy.