Zgodnie z uchwałą 7 sędziów Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. (Sygnatura akt II PZP 1/14) spanie w kabinie samochodu ciężarowego nie spełnia wymogów zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu w podróży zagranicznej. Oznacza to, że jeśli jesteś kierowcą międzynarodowym i Twój pracodawca nie zapewniał Ci bezpłatnego noclegu w hotelu ani nie wypłacał pieniędzy na taki nocleg, przysługuje Ci roszczenie z tego tytułu.

Jeszcze w 2008 roku SN stanął na stanowisku, że: „trudno sobie wyobrazić, aby w XXI wieku pracodawca mógł korzystne skutki prawne wywodzić z faktu zapewnienia pracownikowi «centrum życiowego» w kabinie samochodu”. Nocleg tego typu nie jest komfortowy i nie może być uznawany za równoważny z noclegiem w hotelu.

Możesz żądać od pracodawcy wypłaty zaległych ryczałtów hotelowych do 3 lat wstecz, licząc od dnia dzisiejszego.

Wysokość ryczałtu hotelowego jest różna, w zależności od tego do jakiego kraju wyjeżdżałeś. Jeśli nie przedstawiłeś pracodawcy rachunku za nocleg w hotelu, przysługuje Ci ryczałt w wysokości 25% maksymalnej kwoty przewidzianej na ten nocleg w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. Przykładowo limit ten wynosi dla Włoch 174 Euro za nocleg, Francji 180 Euro, Grecji 140 Euro, a Hiszpanii 160 Euro.

Oznacza to, że za każdy nocleg w Hiszpanii, który został odbyty w samochodzie, przysługuje Ci ryczałt w wysokości 40 Euro. Jeśli jako kierowca przez 3 lata spałeś średnio 3 razy tygodniowo w samochodzie, przysługuje Ci roszczenie w wysokości: 3 lata x 51 tygodni x 3 noclegi x 40 Euro = 18360 Euro co daje w przybliżeniu 73 tysiące złotych, plus odsetki.

Nie jesteś sam

Wystarczy zadzwonić

To nic nie kosztuje!

Będąc klientem Aeger znajdziesz się pod pełną opieką doświadczonych prawników

Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim co konieczne żebyś otrzymał należne Ci pieniądze

Orzeczenie SN dotyczy wprawdzie kierowców TIR’ów, ale na zasadzie analogii najprawdopodobniej można stosować je do wszystkich kierowców w transporcie międzynarodowym, również tych jeżdżących autokarami, busami itp.

Wciąż nie jesteś pewien? Sprawdź nasze WYNIKI lub dowiedz się więcej O NAS

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

[recaptcha]

Przetwarzanie danych
Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.