Wniosek o urlop macierzyński

Kobieta po porodzie ma 21 dni na złożenie pisemnego wniosku o urlop macierzyński. Zazwyczaj jest to równoznaczne z podjęciem decyzji o skorzystaniu, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, z urlopu rodzicielskiego.

W przypadku, gdy pracownica nie zdążyła złożyć wniosku o urlop macierzyński w przeciągu 21 dni od daty porodu, w dalszym ciągu może starać się o przyznanie interesujących ją urlopów. Opóźnienie w złożeniu wniosku znajdzie swoje odzwierciedlenie w wysokości wypłacanego zasiłku za urlop macierzyński oraz rodzicielski.

Wniosek o urlop macierzyński z deklaracją wykorzystania go w całości przez matkę dziecka, złożony w terminie, daje możliwość uzyskania zasiłku w wysokości 80% w czasie trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie 21 dni od daty porodu, wówczas pracownica otrzyma 100% podczas przebywania na urlopie macierzyńskim oraz za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego. Natomiast przez pozostałe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługiwać jej będzie już tylko 60%.

Urlop rodzicielski jest rodzajem urlopu, który można podzielić na 4 części, a na jego wykorzystanie rodzice mają czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko będzie obchodziło 6. urodziny.

termin_zlozenia_wniosku_o_urlop_macierzynski

Czego dotyczy wniosek o urlop macierzyński?

Do wniosku o urlop macierzyński, jeśli jest składany po porodzie, należy dołączyć zaświadczenie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka. Złożenie wniosku jest wymagane również wtedy, gdy przyszła matka chce go rozpocząć jeszcze przed dniem porodu.

Najpóźniej 21 dni po porodzie pracownica powinna złożyć pisemny wniosek o rozpoczęcie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni. 14 z nich musi wykorzystać matka dziecka, pozostałe 6 tygodni, może przekazać ojcu dziecka.

Często można spotkać się z określeniem roczny urlop macierzyński, jest to nic innego, jak połączenie trwającego 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 32-tygodniowego urlopu rodzicielskiego.

Pomoc w obliczeniu daty powrotu do pracy, znajduje się w artykule: Kalkulator urlopu macierzyńskiego – oblicz datę powrotu do pracy!

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

W przypadku, gdy pracownica złoży wniosek o urlop macierzyński w pełnym wymiarze, 52 tygodni, wówczas przez cały tzw. roczny urlop macierzyński, przysługuje jej zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

Jeżeli matka zdecyduje się najpierw wykorzystać urlop macierzyński, a dopiero potem złoży wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego, wówczas jej zasiłek będzie wynosił odpowiednio 100% i 60%.

Urlop macierzyński należy się wszystkim osobom pracującym w oparciu o umowę o pracę, a także tym opłacającym składki chorobowe z innego tytułu.

Osoby bezrobotne mogą liczyć na uzyskanie zasiłku macierzyńskiego w wysokości 1 tys. zł do momentu ukończenia przez dziecko 52 tygodni.

Podsumowanie

Jeśli pracownica nie rozpoczęła urlopu macierzyńskiego przed rozwiązaniem, wówczas jego pierwszym dniem staje się dzień porodu. Rozpoczyna się on automatycznie, ponieważ przepisy nie wymagają od kobiety złożenia wniosku o urlop macierzyński.

Nie zmienia to jednak faktu, że o rozwiązaniu należy powiadomić pracodawcę. Najczęstszą praktyką wówczas jest składanie wniosku wraz z zaświadczeniem ze szpitala oraz kopią aktu urodzenia.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

    © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

    Wykonanie i analityka Seolo

    Kancelaria Prawna Aeger Kraków

    ZNAJDŹ NAS NA: