Odszkodowanie za wypadek przy pracy

„Ustawa wypadkowa” tak definiuje wypadek przy pracy w art. 3. 1.: „Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą”. Wypadki przy pracy nie należą do rzadkości. Według najnowszych danych, w 2013 roku doszło do 88 267 wypadków przy pracy w których zginęło 277 osób, 538 osób zostało ciężko rannych, zaś 87 452 osób  lekko.

Jeśli zostałeś ofiarą wypadku przy pracy, należą Ci się świadczenia z ZUSu takie jak: zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy, renta z tytułu niezdolności do pracy lub renta rodzinna, jednorazowe odszkodowania dla pracownika (lub rodziny, jeśli pracownik zmarł). Do uzyskania odszkodowania za wypadek przy pracy użyteczna może okazać się karta wypadku i opis wypadku.

Jeśli do wypadku przy pracy doszło z winy pracodawcy, np. w skutek naruszenia przepisów BHP, to niezależnie od świadczeń z ZUSu, należy Ci się odszkodowanie od pracodawcy (lub jego ubezpieczyciela) na zasadach ogólnych (określonych w kodeksie cywilnym). Odpowiedzialność odszkodowawcza oparta na zasadzie winy lub ryzyka pracodawcy jest odpowiedzialnością pełną, czyli ma zrekompensować całą szkodę i krzywdę pracownika albo rodziny zmarłego. Poszkodowanemu przysługuje zatem odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta (niezależna od ZUS).

Od wypadku przy pracy, należy odróżnić wypadek w drodze do/z pracy. Uprawnienia przysługujące pracownikowi pozostają tutaj takie same, jak przy wypadku w pracy. Jednak o okolicznościach tego wypadku decyduje ZUS, a nie komisja wypadkowa zwołana przez pracodawcę.

Dochodzenie powyższych świadczeń związanych z wypadkiem, jest skomplikowane, nierzadko wymaga połączonej wiedzy prawniczej oraz medycznej. Możesz jednak sprawić, że stanie się dla Ciebie proste, gdyż to my, zespół profesjonalistów, przejmiemy ciężar postępowania.

Będąc klientem Aeger znajdziesz się pod pełną opieką doświadczonych prawników oraz lekarzy. Zajmiemy się dla Ciebie wszystkim co konieczne żebyś otrzymał godziwe odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Nie jesteś sam

Wystarczy zadzwonić

To nic nie kosztuje!

Wciąż nie jesteś pewien? Sprawdź nasze WYNIKI lub dowiedz się więcej O NAS

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.