Kalkulator urlopu macierzyńskiego ułatwia obliczenie długości trwania urlopów przysługujących po urodzeniu dziecka. Jego odpowiednie użycie pomoże określić dokładną datę powrotu do pracy.

Urlop macierzyński przysługuje każdej pracującej kobiecie, która urodziła dziecko. Zazwyczaj jest on liczony od dnia porodu, jednak jego część można wykorzystać jeszcze przed przyjściem dziecka na świat.

Nowe uprawnienia rodziców, dotyczące urlopu macierzyńskiego, obowiązują od 2 stycznia 2016 roku. Zmiany miały uprościć i uelastycznić urlopy pracujących rodziców. Od tego czasu, rodzice mają do dyspozycji dwa (zamiast trzech) płatne urlopy, a także bezpłatny – urlop wychowawczy. Wymiar przysługujących urlopów nie uległ zmianie, ponieważ obowiązujący przed 2016 rokiem, trwający 6 tygodni, urlop dodatkowy, został włączony do urlopu rodzicielskiego, który przed zmianami trwał 26 tygodni (obecnie 32 tygodnie).

Więcej informacji na temat urlopów macierzyńskich znajduje się w artykule: Urlop macierzyński 2018 – poznaj zasady jego przyznawania!

Jak działają internetowe kalkulatory urlopu macierzyńskiego?

Dostępne na specjalistycznych stronach internetowych, kalkulatory urlopu macierzyńskiego, pozwalają obliczyć dokładną datę powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. W odpowiednich rubrykach należy podać datę rozpoczęcia urlopu, liczbę dzieci, a niekiedy i datę porodu.

Warto pamiętać, że data rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego nie musi oznaczać daty porodu. Może on zostać rozpoczęty 6 tygodni przed planowaną datą porodu.

Kalkulatory urlopu macierzyńskiego podają daty rozpoczęcia oraz zakończenia kolejnych etapów urlopu.

kalkulator_urlopu_macierzynskiego_osoby_upawnione

Kto może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

Z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać osoby zatrudnione, a także te, które dobrowolnie opłacają składki zdrowotne. Umowa o pracę nie musi być podpisana na czas nieokreślony, by otrzymać zasiłek macierzyński. W przypadku, gdy umowa zostanie rozwiązana w trakcie trwania urlopu, matce przysługuje zasiłek do momentu ukończenia przez dziecko 52. tygodnia życia.

Jeśli natomiast umowa o pracę wygasa po 3. miesiącu ciąży, zostaje ona automatycznie przedłużona do daty porodu. W ten sposób kobieta pozostaje ubezpieczona i otrzymuje prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Matka przebywająca na urlopie macierzyńskim nie może otrzymać od pracodawcy wypowiedzenia. Jest to możliwie jedynie w sytuacji, gdy ogłasza on upadłość firmy lub ją likwiduje. Zdarzają się również sytuacje, w których pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli wina leży po stronie pracownicy.

Składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne za kobietę przebywającą na urlopie macierzyńskim opłaca budżet państwa za pośrednictwem ZUS-u.

Zasiłek rodzicielski do tej pory przysługiwał jedynie osobom, które przed porodem pracowały na etacie. Od 2016 roku otrzymać go mogą również osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło, osoby bezrobotne oraz studentki. Wówczas jego wysokość wynosi 1 tys. złotych.

Każda mama otrzymuje 20 tygodni obowiązkowego urlopu macierzyńskiego, z czego 14 tygodni musi wykorzystać sama, pozostałe 6 może odstąpić ojcu dziecka.

Podsumowanie

Kalkulator urlopu macierzyńskiego pozwala określić dokładną datę powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Należy jednak pamiętać, że urlop może zostać skrócony na życzenie matki, pod warunkiem, że wykorzysta minimum 14 tygodni, a z pozostałej części zrezygnuje na rzecz ojca dziecka.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

    [recaptcha]

    Przetwarzanie danych

    Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

    © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

    Wykonanie i analityka Seolo

    Kancelaria Prawna Aeger Kraków

    ZNAJDŹ NAS NA: