wcześniejsza spłata pożyczki

Spłaciłeś wcześniej kredyt lub pożyczkę bankową, które zaciągnąłeś jako konsument?

Być może teraz bank jest Twoim dłużnikiem!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w oficjalnym wystąpieniu zwrócił uwagę na nieprawidłowości, jakich dopuszczają się banki rozliczając się z konsumentami, którzy zdołali spłacić kredyt przed umówionym z bankiem terminem.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie z bankiem. Gdy nastąpi taka spłata, Banki obniżają rozmiar zobowiązań kredytowych (poprzez zmniejszenie liczby rat pozostałych do spłaty lub zmniejszenie wysokości tych rat). Najczęściej obniżenie zobowiązania kredytowego wynika z tego, że banki nie wymagają zapłaty odsetek za niewykorzystany okres kredytu od konsumentów, którzy spłacili go przed terminem. Tymczasem zgodnie z powołaną ustawą bank powinien obniżyć proporcjonalnie nie tylko wartość odsetek, ale wszystkich kosztów jakie nałożył na konsumenta w związku z udzieleniem kredytu, czyli np. prowizji, opłaty administracyjnej, opłat związanych z ubezpieczeniem kredytu.

Przykładowo, jeśli bank za udzielenie kredytu na 36 miesięcy pobrał prowizję w wysokości 2000 zł, a konsument zdołał ten kredyt spłacić po 18 miesiącach, to zdaniem UOKiK prowizja banku powinna być obniżona o 50% (czyli w tej sytuacji o aż 1000 zł!). W razie nadpłaty tej prowizji bank ma obowiązek zwrócić ją Konsumentowi.

Jeśli spłaciłeś wcześniej swój kredyt lub pożyczkę (także zaciągniętą u innych niż banki instytucji), warto przeanalizować swoją umowę kredytową oraz rozliczenie spłaty jakiej dokonał bank, a w razie wątpliwości skontaktować się z kancelarią Aeger. Może się okazać, że to obecnie bank jest Twoim dłużnikiem i możesz od niego skutecznie dochodzić zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy.

Konsumencie, sprawdź także:
Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, a kwestia odszkodowania.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY

Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.

  [recaptcha]

  Przetwarzanie danych

  Zapoznałem/łam się z Polityką prywatności Polityką prywatności.

  © 2015 Aeger Iuris | Europejskie Centrum Prawne

  Wykonanie i analityka Seolo

  Kancelaria Prawna Aeger Kraków

  ZNAJDŹ NAS NA: