Oprócz zasiłku pielęgnacyjnego na dziecko, rodzicom przysługują również liczne ulgi i uprawnienia. Są to, na przykład; niższe opłaty paszportowe, tańsze lub bezpłatne wstępy do muzeów, czy zwolnienie z opłat abonamentowych RTV.
Zasiłek pielęgnacyjny na dziecko jest świadczeniem finansowym przyznawanym bezpośrednio osobie dotkniętej niepełnosprawnością (o ile jest ona pełnoletnia).
Każda osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności, spełniająca warunki, może otrzymywać 153 zł miesięcznie w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. Kwota ta nie podlega waloryzacji.
Komu przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny na dziecko?
Wniosek może złożyć upoważniony przedstawiciel osoby niepełnosprawnej, bezpośrednio w urzędzie gminy lub jednostce zobowiązanej do wypłat świadczeń rodzinnych (np. MOPS).
Zasiłek pielęgnacyjny ma pomóc osobie upoważnionej do jego otrzymywania w pokryciu kosztów związanych z opieką.
Okres przyznawania świadczenia zależny jest od:
- czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli zostało wydane na stałe – zasiłek również zostanie przyznany na stałe,
- wieku osoby upoważnionej – jeśli ukończyła 75 lat, zasiłek przyznawany jest na czas nieokreślony.
Kto może starać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego?
- osoba starsza, która ukończyła 75 lat,
- dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością,
- dziecko, które ukończyło 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- dziecko, które ukończyło 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed ukończeniem 21. roku życia.
W jaki sposób złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny na dziecko?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny osoba uprawniona lub upoważniona do jego złożenia przez osobę niepełnosprawną powinna złożyć w najbliższym urzędzie gminy lub jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne.
Osoba składająca wniosek w imieniu pełnoletniej osoby uprawnionej musi dostarczyć pismo upoważniające do wykonania tej czynności. W przypadku osoby niepełnoletniej, opiekun prawny, nie musi przedkładać takiego pisma.
Wraz z wnioskiem należy złożyć:
- dokument potwierdzający tożsamość,
- ksero obowiązującego orzeczenia o niepełnosprawności,
- odpis aktu urodzenia (w przypadku osoby poniżej 16 lat).
Wniosek powinien zostać rozpatrzony w przeciągu 30 dni.
Kto nie otrzyma zasiłku pielęgnacyjnego?
- osoba uprawniona do otrzymywania dodatku pielęgnacyjnego,
- osoba, której rodzina jest uprawniona do otrzymywania świadczenia poza granicami kraju na niepełnosprawnego członka rodziny,
- osoba umieszczona w całodobowym ośrodku zapewniającym nieodpłatne utrzymanie.
Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest przez opiekę społeczną, a dodatek pielęgnacyjny przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podczas ustalania prawa do jego utrzymywania nie są brane pod uwagę dochody rodziny.
Podsumowanie
Zasiłek pielęgnacyjny na dziecko jest przyznawany rodzicom niepełnoletnich osób niepełnosprawnych i wynosi niezmiennie 153 zł miesięcznie.
ZAMÓW BEZPŁATNĄ ANALIZĘ SPRAWY
Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową analizę Twojej sprawy.